Lednicko-valtický areál - Alláhovy rybníky, Chrám Tří Grácií a Nový Dvůr

Název

Lednicko-valtický areál - Alláhovy rybníky, Chrám Tří Grácií a Nový Dvůr

Popis

Při návštěvě tohoto místa si člověk připadá jako v předminulém století. Má totiž před sebou chrám, který byl v letech 1824–1825 vystavěn nedaleko jižního břehu Prostředního rybníka do polokruhu na dvanácti jónských sloupech. Ve stěně je rovněž tucet výklenků, v nichž bydlí alegorické sochy klasického umění a věd od Josefa Kliebera. Projekt vypracoval ředitel Lichtensteinské stavební kanceláře architekt Jan Karel Engel a realizaci pro knížete Jana I. Josefa provedl valtický lichtenštejnský stavitel Josef Poppelack.
Objekt empírového zámečku hlídají Tři Grácie, které se otáčí směrem k třpytivé hladině rybníka, přičemž za zády mají velkolepou klasicistní budovu. Zajímavé je to, že se ve skutečnosti nejedná o žádné grácie. Sousoší totiž zobrazuje trio antických bohyní se stejným počátečním písmenem: Athénu (bohyně moudrosti a války), Afroditu (bohyně lásky a krásy) a Artemis (bohyně lovu).
Sousoší, které dalo stavbě jméno, zaujme na první pohled. Tytoneoděné řecké krasavice, umístěném na podstavci v pomyslném středu parkově upraveného pozemku, mají krásný úsměv a zajímavě baculaté postavičky. V dnešní době by asi na módních přehlídkách neuspěly, ale na daném místě si lze jen stěží představit nějaké vyzáblé modelky. Autorem tohoto pozoruhodného díla je sochař Martin (Leopold) Fischer, který vytesal sousoší z jediného kusu kamene. Původně zdobilo Zámecký park v Lednici. Až posléze jim bylo vystavěno samostatné důstojné sídlo.
Borovice U tří grácií
Jedná se o borovici lesní, jejíž stáří se odhaduje na 120 let. Zajímavá je svým tvarem růstu. K deformaci kmene došlo zřejmě brzy po výsadbě, patrně opakovaným závalem sněhu. Později borovice lákala svým bizardním zjevem a snadnou dostupností kmene. Pod náporem tisíců návštevníků byl kmen sešlapem z velké části zbaven ochranné borky i pod ním uloženého mízovodného kambia. Mechanicky je silně poškozena i samotná dřevovina borovice, v níž sluneční úžeh vytvořil četné praskliny. Dnes je chráněna dřevěnou oplocenkou a je i častým fotografickým námětem.
Allahovy rybníky jsou součástí rybniční soustavy, která vznikala na lichetenštejnském panství již od 14. století. Jméno bylo nepochybně odvozeno od blízké dnes již zaniklé středověké osady Aloch, která je zde poprvé uvedena v roce 1414. Podle pramenů bylo zde na potoce Allah vybudováno celkem 7 rybníků, z nichž dva jsou dnes již zaniklé. První zmínka o nich je z roku 1764. Po roce 1945 rybníky postupně zarůstají, jejich následná revitalitace se usktečňuje až po roce 2000.

Období

Statistiky

  • 53 fotek
  • 0 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Lednicko-valtický areál - Alláhovy rybníky, Chrám Tří Grácií a Nový Dvůr
Komentáře Přidat